Suomussalmen vs. hallintojohtajaksi Antton Vuolle
Julkaistu 20.8.2025 Muokattu 20.8.2025Suomussalmen hallintojohtajan viransijaiseksi 29.9.2025 alkaen on valittu hallintotieteiden maisteri Antton Vuolle. Työ käynnistyy perehdytysjaksolla 15.9.2025. Sijaisuus kestää kymmenen kuukautta, eli heinäkuun loppuun 2026.
Varasijalle valittiin kauppatieteiden maisteri Sari Karhu.
Hallintojohtajan viransijaisuutta haki kaikkiaan 47 henkilöä, joista yksi ei täyttänyt kelpoisuusvaatimusta, joka oli soveltuva korkeakoulututkinto. Tehtävään haastateltiin viittä hakijaa.
Hallintojohtaja toimii hallintopalvelujen toimialajohtajana, johon kuuluvat kunnan henkilöstöpalvelut, kokous- ja luottamushenkilöhallinnon palvelut, talouspalvelut, kotoutumispalvelut, viestintä, arkistopalvelut sekä osaltaan myös ICT-palvelut sekä muut keskushallinnon toiminnot.
Hallintojohtaja toimii myös kunnan KT-yhteyshenkilönä, työterveyshuollon yhteyshenkilönä sekä mm. henkilöstöpolitiikasta että asiakirjahallinnosta vastaavana viranhaltijana. Hallintojohtaja toimii kunnanhallituksen ja valtuuston sihteerinä sekä vastaa osaltaan asioiden valmistelusta ja päätösten täytäntöönpanosta. Hallintojohtaja on kunnan johtoryhmän jäsen.
Kunnanjohtajan viranhaltijapäätös löytyy Dynasty-tietopalvelusta. Linkki avautuu uuteen välilehteen.