• English
  • Deutch
  • русский
information
suomen kartta

Ympäristölautakunta

Ympäristölautakunnan tehtävänä on kehittää maan ja ympäristön käyttöä kuntalaisten hyvinvoinnin edistämiseksi ottaen huomioon kestävän kehityksen periaatteet.

Lautakunnan toimialaan kuuluvat rakennusvalvonta, ympäristönsuojelu ja korjausneuvonta.

Ympäristölautakunnan jäsenet 2013 - 2016 (toimikausi 31.5.2017 saakka)

Puheenjohtaja
Juha Heikkinen
Alanteentie 14
89600 Suomussalmi
0400 185 762
juha.heikkinen@edu.suomussalmi.fi

Varapuheenjohtaja
Niina J. Kinnunen
Ahmakatu 15
89600 Suomussalmi
050 9113 376
niina.j.kinnunen@gmail.com

Jäsenet:
Erkki Heikkinen
Lahnasentie 12
89600 Suomussalmi
040 7181 593
erkki.s.heikkinen@gmail.com

Svetlana Heikkinen
Viitostie 704
89740 Kianta
050 5525 033
sve.heikkinen@gmail.com

Pertti Kemppainen
Papinkuja 2
89800 Suomussalmi kk
045 1320 926
kemppainen.pertti@hotmail.com

Niina R. Kinnunen
Kiannonkatu 41 B 15
89600 Suomussalmi
044 9995 132
niina-kinnunen1@luukku.com

Anja Lahma-Mulari
Soutajantie 5
89600 Suomussalmi
044 5932 892
anja.lahma-mulari@pp.inet.fi

Alpo Paasovaara
Hossantie 262
89920 Ruhtinansalmi
0400 389 916
alpo.paasovaara@suomussalmi.net

Reijo Pyykkönen
Aittokoskentie 16
89600 Suomussalmi
040 5551 031
reijopyykkonen@gmail.com

Piia Räisänen
Miilutie 7 B 2
89600 Suomussalmi
050 3589 308
raisanpii@gmail.com

Aila Viinikkala
Rantakatu 1 as. 1
89600 Suomussalmi
040 7417 649
aila.viinikkala@gmail.com

Kunnanhallituksen edustaja
Kari Moilanen
Kiannanniementie 61
89740 Kianta
040 5759 699
moilanen.karij@gmail.com

Esittelijä
Rakennustarkastaja Asko Kinnunen
PL 40
89601 Suomussalmi
044 777 3121
asko.kinnunen@suomussalmi.fi

Esittelijä ja pöytäkirjanpitäjä
Ympäristösihteeri Jukka Korhonen
PL 40
89601 Suomussalmi
0440 384 341
jukka.korhonen@suomussalmi.fi