Kunnanhallitus

Kunnanhallituksen tehtävänä on kuntalaissa säädetyn lisäksi kunnanvaltuuston asettamien tavoitteiden mukaisesti johtaa, valvoa ja arvioida kunnan hallintoa. Kunnanhallitus vastaa kunnallistaloudellisten ja muiden yleisten toimintaedellytysten säilymisestä huolehtimalla startegisesta suunnittelusta sekä toimintojen ja talouden yhteensovittamisesta. Kunnanhallitus vastaa kunnan elinkeinojen kehittämisestä. (Hallintosääntö 9.12.2008/6§)

Kunnanhallituksen jäsenet

Raija Hekkala
Pussitie 6
89800 SUOMUSSALMI KK
050-558 5468
raija.hekkala@suomussalmi.fi

Puheenjohtaja

Keijo Mulari
Pohjolantie 8
89600 SUOMUSSALMI
p. 040-591 6794
keijo.mulari@suomussalmi.fi

Kari Moilanen
Kiannanniementie 61
89740 KIANTA
p. 040-575 9699
moilanen.karij@gmail.com

Mikko Juntunen
Ritamaantie 1
89600 SUOMUSSALMI
050-376 1772
mikko.j@suomussalmi.net

Erja Helttunen
Hulkonniementie 6 a
89800 SUOMUSSALMI KK
p. 040-912 8961
erja.helttunen@pp.inet.fi

Vuokko Hiltunen
Ridellinkuja 8 a 2
87100 KAJAANI
040-725 2568
hiltunen.vuokko@gmail.com

Veijo Holappa
Kaaritie 23
8
9600 SUOMUSSALMI
p. 0500-260 208
veijo.holappa@suomussalmi.fi

1. varapuheenjohtaja

Marja-Liisa Holappa
Tervatie 19
89600 SUOMUSSALMI
p. 0400-260 160
holappa.marjaliisa@gmail.com

Merja-Liisa Seppänen
Liepantie 3 B
89440 SAKARA
p. 040-596 1886
merja-liisa.seppanen@suomussalmi.fi

Yrjö Puurunen
Kupparinkuja 10
89800 SUOMUSSALMI KK
p. 040-586 6818
yrjo.puurunen@luukku.com

2. varapuheenjohtaja

Jukka Pekka Alanko
Papinkuja 5
89800 SUOMUSSALMI KK
p. 0400-198 747
jukkapekka.alanko@edu.suomussalmi.fi

Kunnanvaltuuston puheenjohtaja
Pentti Moilanen
Joukokyläntie 182 A
89600 SUOMUSSALMI
p. 0400-705 930
pentti.moilanen@suomussalmi.fi

Kunnanvaltuuston
1. varapuheenjohtaja
Veikko Timonen
Sysitie 5
89600 SUOMUSSALMI
p. 044-976 3190
veikkotimonen59@gmail.com

Kunnanvaltuuston
2. varapuheenjohtaja
Raimo Härkönen
Kiannonkatu 43 A 3
89600 SUOMUSSALMI
p. 044-777 3085
raimo.harkonen59@gmail.com

Esittelijä
Kunnanjohtaja Asta Tolonen

Pöytäkirjanpitäjä
Hallintojohtaja Eija Väätäinen